Ultram » Strony Ukryte » ZABIEGI » Nordic Walking
  
 

NORDIC WALKING powstał w Finlandii, jako potrzeba treningowa narciarzy-biegaczy w miesiącach bezśnieżnych. W skrócie: jest to intensywny marsz z kijkami do chodzenia. Kijki te różnią się od kijków narciarskich tym, że inaczej rozkłada się w nich siła i ciężar.

KORZYŚCI

Nordic Walking poprawia pracę układu oddechowego i krwionośnego. W trakcie takiego spaceru organizm spala około 46% kalorii więcej niż podczas zwykłego chodzenia i pobiera o 60% więcej tlenu.

Nordic Walking ma pozytywny wpływ na mięśnie nóg, pośladków, brzucha i klatki piersiowej, wzmacnia mięśnie barków i grzbietu oraz ruchomość górnego odcinka kręgosłupa. Podczas spaceru bardzo rzadko zdarzają się kontuzje. Przenoszenie części ciężaru ciała na kijki sprawia, że spacer nie obciąża stawów kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupa.

SPRZĘT

Kijki - ich długość generalnie powinna mierzyć około 68% wzrostu spacerowicza. Spacer ma być komfortowy i bezpieczny. Pasek kijka powinien mieć regulację długości, być miękki i solidny.

Obuwie - wygodne ze wzmocnionym zapiętkiem oraz systemem absorbującym uderzenia pięty o podłoże. Ważna też jest perforowana podeszwa i wzmocniony, elastyczny nosek.

WSKAZANIA i PRZECIWSKAZANIA

Nordic Walkig może być uprawiana przez każdego. Trenować mogą również kobiety w ciąży i osoby starsze.

PODSUMOWANIE

Sesja Nordic Walking - 400 kcal/godzina

Wersja sportowa Nordic Walking - do 1000 kcal/godzina

Optymalna długość kijka - 68% wzrostu

Cena kijków - od 200 do 500 zł.